Hepimiz özellikle çocukluk yıllarımızda bir şeylerin koleksiyonunu yapmışızdır. Pul koleksiyonu, futbolcu fotoğraflarının koleksiyonu vs… Ama Nişanca Mahallesi’nde oturan doğma büyüme Eyüpsultanlı olan 48 yaşındaki Mehmet Gürci tam anlamıyla iflah olmaz bir koleksiyoner. 

Yaklaşık 20 yıldır eline geçirdiği eski, nadir, tarihi ve manevi değeri yüksek olan objeleri toplayan Gürci’nin dükkanına girdiğinizde tarihin kokusu üzerinizde hissedebiliyorsunuz. 1850’li yıllardan 1980’li yıllara kadar radyo, pikap, tüfek, kılıç, kama, para, diploma, halı, çerçeve, fotoğraf makinası, para, ferman ve eskiye dair aklınıza ne gelirse özel anlam taşıyan birçok objeyi kendi dükkanında toplayan Mehmet Gürci, “Bu işin sonu yok” diyor.

 

Adım attığınız andan itibaren adeta sizleri zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkartan bu dükkanda yine zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Padişah fermanları, Çanakkale Savaşı’ndan kalma tüfekler, kamalar, 70’li ve 80’li yıllardan kalma pikaplar, plaklar, kahve değirmenleri ile 1000’e yakın obje arasında dolaşırken çok eski yıllara gidiyorsunuz. 

“BU İŞİN SONU YOK”

“Ben bu işe hobi olsun diye , boş vakitlerimi değerlendirmek, dinlenme amaçlı başladım ama bir kere bu işin içine girdiğinizde bir daha kendinizi kurtaramıyorsunuz” diyen Gürci, “Eşyalardaki yaşanmışlık, o evraklardaki dokunulmuşluk sizi enteresan bir şekilde içine çekiyor. Bu işin sonu yok, insan topladıkça daha fazlasını toplamayı istiyor. Başta görsel duvar ve raf süsleri gibi minik objeler toplayarak işe başladım. Daha sonra bunu çeşitlendirdim ve tablo, evrak, osmanlı döneminden kalma gazeteler, fermanlar, diplomalar topladım. Sonra bu pikap, radyo, tüfek, kılıç diye devam etti. Şu anda 20 farklı model eski lambalı radyom var” diyor. 

“BU İŞ BENDE HASTALIK OLDU”

Eşyaları internet üzerinden düzenlenen mezatlarda ve kurumsal firmaların müzayedelerinden satın alan Gürci, “Türkiye’nin her tarafından gelen bu eşyalar fotoğraflanıp katalog haline getiriliyor. İnternet ortamında da yayınlanan bu kataloglardan hangi eşyanın ne kadar olduğunu görüp, müzayede tarihini de takip edebiliyorsunuz. Bana göre fiyatı uygun olan ürünleri seçip satın alıyorum. Bazende benim bu işe meraklı olduğumu bilen eş dost bana satmak için getiriyor. Ama birçoğunu bunun manevi değeri vardır, ilerde çocuklarınıza torunlarınıza bir anı kalsın diye geri çeviriyorum. Israrcı olurlarsa karşı tarafı da tatmin edecek bir rakam verip satın alıyorum” diyor.

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…