Home Yaşam Balkan köftesinin Eyüpsultan’daki adresi: Köfteci Orhan

Balkan köftesinin Eyüpsultan’daki adresi: Köfteci Orhan

Adapazarı Islama köftesi, Akçaabat köftesi, Adıyaman İçli köfte, Tekirdağ köfte… Köfte, Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden birisidir. Neredeyse her ilin, ilçenin kendisine özgü bir köfte çeşidi bulunur. Eyüpsultan’da ise köfteci dendiği zaman ilk akla gelen isim meşhur Balkan köftesi ile Köfteci Orhan’dır….

“Köfte bizim işimiz… Ek işimiz değil tek işimiz” sloganı ile müşterilerini meşhur köftesine tatmaya davet eden Köfteci Orhan’ın ünü çoktan Eyüpsultan’ın sınırlarını aşmış durumda. 1983 yılından beri Alibeyköy’de köftecilik yapan Orhan Başkan, daha 12 yaşında ızgaranın başına geçmiş. Köfteciliği abimin yanında öğrendim diyen Köfteci Orhan, “Ben köftelere sevgimi katıyorum, bu iş sevilmeden yapılmaz. Haftanın yedi günü 09.00’la 21.00 arası açığız. Köftelerim saat beşte de bitse ben dükkanı yine akşam dokuzda kapatırım. İşimi çok seviyorum” diyor.

“BALKAN KÖFTESİ YAPMAYI GOSTİVAR’DA ÖĞRENDİM”

Köftelerinde ekmek ve baharat kullanmadığını söyleyen Alibeyköy’ün meşhur köfteci ustası Orhan Başkan, “Ben aslen Makedonyalıyım. İki ablam, bir abim ve amcaoğullarım Gostivar’da yaşıyor. Köftelerimde bizim yörenin tadı vardır. Köftemde sadece et, soğan ve tuz vardır. İçinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Köftecilik işini abimden öğrendim ama Balkan köftesi yapmayı memleketimde yerinde öğrendim. 1997 yılında memlekete akraba ziyaretine gittiğimde hem tulumba tatlısı yapan hem de köfte yapan yaşlı bir amca gördüm. Hem bir kahve içeyim, tulumba yiyeyim hem de sohbet edeyim diye yanına oturdum. Benim köfteci olduğumu öğrenince içeri davet etti ve balkan köftesinin nasıl yapıldığını gösterdi. Orada köfteye ekmek konmaz, sadece et, soğan, tuz ve vegata dedikleri bir baharat çeşidi vardır onlar kullanılır. Orada bir saat kaldım, Türkiye’ye döndükten sonra aynı köfteyi yaptım. O gün bu gündür köfteyi hep aynı lezzette yaparım” diyor.

“KÖFTELERİMİN LEZZET SIRRI BENDE KALSIN”

Etlerini senelerdir aynı kasaptan aldığını belirten Köfteci Orhan, “Eti çok güzeldir Balıkesir’den getirir. Ben köftemde üç çeşit et kullanırım. Kaburga, kuzu boşluğu ve eti sıkması için bir et daha; ama onun sırrı bende. Onu söylemem.. Ama asıl işin sırrı köfteye sevginizi katmanızdır. Birde köfteyi hızlı pişirmeyeceksiniz, devamlı çevirecek, onunla oynayıp seveceksiniz. Köftenin üstüne çabuk pişsin diye bastırırsanız o köfte olmaz” açıklaması yapıyor. 

Köftenin yanında en iyi piyazın gideceğini sözlerine ekleyen Başkan, “Bir başka sloganımızda ‘köfte piyaz aşkını yaz”.. Buraya geliyorsan pilav, çorba istemeyeceksin, köfte yiyeceksin… Bizim köftelerimizden istediğin kadar ye rahatsız etmez. Köfte yedikten sonra çok su içiyorsan o köfte yağlıdır, soda içiyorsan baharatlıdır, o köfte yaramaz. Kapılarında 102 yıllık tarihi köfteci diye yazan bazı köfteciler insanlara ekmek soğan yediriyorlar” açıklamasını yapıyor.

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…