Eyüpsultan Belediyesi’nin “Her çocuk özeldir ve eğitimi hak eder” sloganı ile hizmet veren ESER’de hayatını engelli çocuklarına adamış ailelerin başarılarına, yaşam mücadelelerine ve onların zorluklarla dolu hayat hikayelerine her daim tanık olabilirsiniz. Zaman zaman onların hayat öykülerine yer verdiğimiz Eyüpsultan Postası’na bu kez anne Hacer Yıldırım’la 32 yaşındaki oğlu Barbaros Yıldırım’ı konuk ettik. 

Barbaros’la tanıştığımızda ilk aklımıza gelen Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştıkları, dört Oscarlı Rain Man (Yağmur Adam) filmi oldu. Dustin Hoffman, filmde matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneğe sahip otistik bir dahiyi canlandırmıştı. Barbaros Yıldırım’da, tıpkı Hoffman’ın filmde canlandırdığı Raymond karakteri gibi dahi bir otistik.  Türkiye’deki bütün illerin ilçelerini, birçok futbolcunun doğum tarihlerinden özgeçmişlerine kadar hafızasında tutan, ülkelerin başkentlerini, dünya üzerindeki konumlarını ezbere bilen Barabaros’un inanılmaz bir hafızası var. 

“OKUMAYI 3,5 YAŞINDA KENDİ ÖĞRENDİ”

Barbaros’a 3,5 yaşındayken Çapa Tıp Fakültesi’nde dahi otizm teşhisi konduğunu söyleyen anne Hacer Yıldırım, “Barbaros 3,5 yaşındayken kendi kendine okumayı öğrendi. İlkokula başladığında bütün fişleri okuyordu. Banka, deterjan isimlerinden kendine bir yol bulup, tek başına okumayı öğrendi. Daha o yaşlarda gazete okuyordu. İlkokula başlayıp okuma yazmayı öğrendikten sonra evdeki meydan larousse’u okuyup yazarların hayatlarını, ülkelerin başkentlerini, para birimlerini, bayraklarını ezberlemeye başladı. Türkiye’deki herhangi bir ilçeyi sorun hangi ilde olduğunu size söyler. Okuduğu bir şeyi kolay kolay unutmaz, inanılmaz bir hafızası vardır” diyor. 

 

“BARBAROS BANA ALLAH’IN BİR LÜTFU”

Her engelli çocuk annesi gibi kendisinin de çok zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen Hacer Yıldırım, “Barbaros dünyaya geldiğinde Allahım ben anne mi oldum diye çok sevindim. Çünkü Barbaros benim ilk çocuğumdu. Daha sonra 3,5 yaşına geldiğinde konuşamıyordu, sokağa çıktığında sürekli koşuyordu, ya da bir araba alıp onun tekerleğine bakıp saatlerce oynuyordu. Onun davranışlarındaki bu farklılıklar üzerine Çapa Tıp Fakültesi’ne götürdük ve kendisine dahi otizm teşhisi kondu. Barbaros’u Bahçelievler’de özel bir anaokula gönderdik. İlkokulu normal bir şekilde bitirdi. Ortaokulda ise yaşıtları onu anlamayıp, dalga geçmeye başlayınca sıkıntılarda başladı. Bunun üzerine lisede özel bir koleje yazdırdık ama burada da ikinci sınıfa kadar okuyabildi. Sonrasında 10 yıl kadar dünyaya küstü ve herkese herşeye karşı kendini kapattı. Akabinde doktorlara ve psikologlara götürdük. Sevgiyle, mücadeleyle o zorlu yılları çok şükür atlattık. Yakın zamanda liseyi açıktan bitirdi ve son olarak EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)’na girdi. 91 puanla 59 bin 320 kişi arasında 325’nci oldu. Barbaros’un bu sınavda başarılı olacağını biliyordum ama bu kadar büyük bir başarı inanın ben de beklemiyordum. Onunla gurur duyuyorum. Barbaros bana Allah’ın bir lütfu” şeklinde konuşuyor. 

ESER’le Barbaros’un hayata yeniden tutunduğunu sözlerine ekleyen anne Hacer Yıldırım, “Barbaros ESER’de olmaktan dolayı çok mutlu. Evden dışarı çıkıyor. Burada kendisine değerli olduğu hissettirildiği için eve hep mutlu dönüyor ve evde de onun yansımaları devam ediyor” açıklamasını yapıyor.

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…