Home Yaşam Kaymağın Eyüpsultan’daki değişmez adresi: Eyüp Sıhhat Muhalebicisi

Kaymağın Eyüpsultan’daki değişmez adresi: Eyüp Sıhhat Muhalebicisi

Kilo vermeye yardımcı olur, zararlı bakterileri etkisiz hale getirir, bünyeyi kuvvetlendirir, yüksek tansiyonu önler, diş ve göz sağlığına faydalıdır… Tüm bunlar çok eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan, sağlıklı yaşamın mucizevi iksiri olan yoğurdun saymakla bitmeyen faydaları… Ömrü uzatan yiyecekler arasında da gösterilen yoğurt dendiği zaman Eyüp’te ilk akla gelen yerlerden birisi ise 1960 yılından beri Nişancı Mahallesi Defterdar Caddesi’nde hizmet veren Eyüp Sıhhat Muhalebicisi’dir.   

Sadece muhallebisi ve sütlü tatlıları ile değil, sütü, yoğurdu ve kaymağıyla da adından söz ettiren Eyüp Sıhhat Muhallebicisi’ni 23 yaşından beri Mehmet Uzun  işletiyor.

60 YILLIK BİR İŞLETME

Daha ilk okulda iken babasının yanında çalışmaya başlayan ve babasının vefatı ile birlikte çok genç yaşlarda işletmenin başına geçen Mehmet Uzun “babam Erzincan’dan İstanbul’a geldiği zaman uzun yıllar seyyar olarak süt satmış. Daha önce Eyüp’te süt, yoğurt işleriyle Bulgar vatandaşlarımız ilgilenirmiş. Babamda bir dönem onların yanında çalışmış. Daha sonra 1960 yılında bu dükkanı açmış. Ben daha ilk okula giderken tatillerde, hafta sonları babama yardım ederdim. Babamı erken yaşta kaybedince işin başına ben geçmek zorunda kaldım. Burası 60 yıldır hizmet veren bir işletmedir” diyor.

“ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI DOĞAL”

Yoğurt ve kaymaklarının tamamen doğal olduğunu, sütü Kemerburgaz’ın Ağaçlı Köyü’nde kurdukları kendi mandıralarından temin ettiklerini belirten Mehmet Amca, “Bizim hayvanlarımız laz ineği dediğimiz yayılan hayvandır. Mandayı ise zaten içerde bağlayamazsınız, sürekli olarak dışarda, ormanda dolaşır, doğal olarak beslenir. Sadece sağmadan sağmaya rahat dursun diye önüne yem koyarız. Yemlerimizde kesinlikle doğal, buğday yemidir küspe kullanmayız. O yüzden yoğurtlarımız, kaymaklarımız tamamen doğaldır, hiçbir katkı maddesi bulamazsınız. İstanbul’da 10 tonun üzerinde kaymak satılıyor ama bunun büyük bir kısmı doğal değildir. Çin’den getirilen bir margarinden kaymak yapıp piyasaya sürüyorlar. Doğal kaymağın tadını bilmeyen vatandaşlarımız da bunları alıp kaymak diye kullanıyor. Yoğurtlara ise ekşimesin, kaymak bağlasın, yağlı olsun diye ilaç kullanıyorlar. Mesela bazıları ekşimesin diye yoğurda margarin koyuyor. Bir yoğurt 3-4 gün içinde ekşiyorsa ve suyunu bırakıyorsa o yoğurt doğaldır. Şimdiki hazır yoğurtlar ne ekşiyor ne de küfleniyor” şeklinde konuşuyor.

“MANDA YOĞURDU HER DERDE DEVA”

Eyüpsultan’ın dışında Üsküdar, Kadiköy gibi İstanbul’un birçok ilçesinde bulunan lüks restoranlara toptan kaymak ve yoğurt satışı yaptıklarını söyleyen Mehmet Uzun, “İstanbul’un her yerinden müşterimiz vardır. Müşterilerimizin yüzde sekseni uzaklardan gelir. Eyüpsultan’da ve İstanbul’un birçok ünlü restoranına yoğurt ve kaymak veriyoruz. Bazen düşünüyorum benim çocukluğumdan, gençliğimden hiç müşteri kalmadı. Bazen onların çocukları ziyaretimize geliyor, seviniyoruz. Eyüp, kabuk değiştirdi, o eski müşteriler kalmadı” açıklamasını yapıyor. 

Vatandaşların daha uygun olduğu için inek sütünden yapılan yoğurdu tercih ettiğini belirten Mehmet Uzun, “Yağ ve kalsiyum oranı yüksek olan manda yoğurdunun faydası çok daha fazladır. Kaymaklarımızı ve muhallebimizi, sırf manda sütünden yapıyoruz. Ben manda sütünden yapılan yoğurdu tavsiye ediyorum. Manda sütünde yağ, protein ve mineral oranları diğer çiftlik hayvanlarına göre daha yüksektir. Yağ oranı nedeniyle özellikle çocukların beslenmesinde önerilmekte. Kolestrol miktarıda inek sütüne göre daha düşüktür” diyor. 

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…