Home Eyüpsultan Gündem Kemerburgaz’da 18. madde mağduriyeti devam ediyor

Kemerburgaz’da 18. madde mağduriyeti devam ediyor

Kemerburgaz Bölgesi’nde yılan hikâyesine dönen İmar Kanunu’nun 18. Madde Uygulaması, 2019 yılında mahkeme kararıyla iptal edilerek, 3. Kez tapuların iptal olma süreci ile karşılaşan ve yıllardır imar sorunu yaşayan Kemerburgazlıların imar mağduriyetini devam ettiriyor.

18. Madde uygulamasının yeniden yapılabilmesi ve vatandaşların daha fazla mağduriyet yaşamaması için göreve geldikten hemen sonra vatandaşların tekraren kesintiye uğramamaları için çalışma başlatan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve ekibi, 1/5000 nazım imar planları ve 1/1000 uygulama imar planlarını kısa sürede tamamlayarak, Ocak 2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yollayıp görüşmelere başladı.

İBB SÜRECİ UZATTI

Yapılan görüşmeler akabinde Eyüpsultan Belediyesi’nce hazırlanan vatandaşlardan kesinti yapılmaksızın sürecin devamını sağlayan plan değişiklik teklifi 01.04.2021 tarihi itibariyle İBB’nin söz verdiği gibi Mayıs ayındaki meclis görüşmesine yetiştirilmesi amacı ile ilgili birime teslim edildi.

Eyupsultan Belediyesinin gönderdiği çalışmayı inceleyerek Mayıs meclisine yetiştireceklerini ifade eden yönetim, hazırlanan çalışmalar için ilgili kurumlardan görüşler almış ve süreci devam ettirirken, Haziran, Temmuz meclislerine de dosya göndermemiştir.

Akabinde ise İBB ekibi Kasım 2021’de kendilerinin yeniden 1/5000 plan çalışması yaptığı bilgisini paylaşmışlar ve tekraren kurum görüş yazıları yazılmıştır.

Eyüpsultan Belediyesinin teklifinin Mayıs ayında meclise girmesi beklenirken, yapılan karar değişikliği ile yeni bir sürece girilmiştir.

Dolayısı ile Eyüpsultan Belediyesi’nin yolladığı planlar İBB birimlerince yetiştirilip meclis onayına sunulamadı ve süreç daha fazla uzadı.

İBB 1/5000 PLANLARI HAZIRLAMADI

Kasım Meclis gündeminde ise Kemerburgaz Mevkii, Mithatpaşa ve Mimarsinan mahallelerine ilişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı çalışması gönderildi, ancak meclise sevk edilen konunun içeriği bulunmadığı öğrenildi. Zira kurum görüşleri daha yeni yazılmıştı ve İBB henüz 5000 plan çalışmasını yapmamıştı.

KEMERBURGAZLILAR TEPKİ GÖSTERDİ

İmar Komisyonu dosyasında herhangi bir öneri, plan pafta çalışmasının bulunmadığının görülmesi üzerine Kemerburgazlı vatandaşlar İBB nezdinde girişimde bulunarak tepkilerini dile getirdi. Bu girişimler sonucunda İBB yetkilileri, Kemerburgaz sakinlerine Eyüpsultan Belediyesi’nin yaptığı çalışma üzerine yoğunlaştıklarını belirttiler. İBB yetkililerinin Kemerburgazlı vatandaşlara verdikleri bilgiler doğrultusunda; Kasım ayında meclise gönderilen dosyanın içeriğinin Aralık sonu gibi doldurulacağı ve yönetim, imar komisyonu ile Ocak ayında onaylanması için görüşme başlatacağı söylenilmişti ancak 22 Şubat 2022 de bir bilgi paftası gönderildiği, çalışmanın teknik çalışmanın devam ettiği öğrenildi.

PLANLARIN ONAYLANMASI UZAYACAK

Ancak İBB yönetimi, aldığı bu karar ile Kemerburgazların onay surecini uzatmış oluyor. 1/5000 onayından sonra 1/1000 planının önce Eyüpsultan meclisinden geçmesi, akabinde de İBB Meclisi’ne girmesi gerekiyor. 18. Madde uygulamasının da 1/1000 onayından sonra yapılması gerekiyor.

İBB PLANLARIN ONAYLANMASINI GECİKTİRİYOR

Halbuki Eyüpsultan Belediyesince hazırlanan ve İBB’ye Nisan 2021’de teslim edilen plan değişiklik teklifi normal sürecinde devam etseydi 6 ay gibi bir sürede çözüme kavuşacakken, İBB teklifi mayıs meclisine gönderme sözü vermesine rağmen 6 ay bekletmiş 6 ay sonunda gündemde hiç yokken 1/5000 plan revizyonu yapmaya karar vermiştir. Plan revizyonu süreci en hızlı haliyle bile en az 1 sene sürecek bir süreci başlatmış oldu.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından 1/5000 ve 1/1000 teklifi İBB’ye yapılmış ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için aynı anda meclise sevk edilmesi talep edilmişti. Bu talebin İBB yetkilileri tarafından gündeme alınmamasının faturasını Kemerburgazlılar ödeyecek.

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ HAZIR

Kemerburgazlıların yaşadığı sorunu çözmek için göreve geldiği ilk gün işe başlayan Deniz Köken ve ekibi, hızlıca çözüm üretmiş ancak İBB tarafından süreç ilerletilmemiştir.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, İBB tarafından 1/5000 plan revizyonunu tamamlaması halinde yapılacak diğer işlemlerin hazır olduğunu belirtti.

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…