Peynirlisi, kıymalısı, pastırmalısı, yumurtalısı, tereyağlısı, açığı ve kapalısı ile Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında gelir pide.. Öte yandan pide deyince herhalde en çok Karadeniz bölgesi gelir akla. Sunuş biçimi, şekli ve iç malzemesinin hazırlanışı gibi farklılıklarla bir başkadır Karadeniz bölgesinin pideleri. Eyüpsultan’da ise Karadeniz Pidesi dendiğinde ilk akla gelen mekanlardan birisi de Fahri Korütürk Caddesi’nde bulunan Kuzina Pide’dir.

Karadeniz pidesini en iyi yapan adreslerden biri olan Kuzina Pide’yi Ahmet Civelek babası Mehmet Civelek’le birlikte işletiyor. Babasının 50 yılı aşkın süredir pidecilik işiyle uğraştığını belirten Ahmet Civelek, “babam amcamla birlikte 1963 yılında İstanbul Eminönü Unkapanı Küçükpazar semtinde Hacıkadın caddesinde pideci fırını çalıştırmaya başlamış. 50 yılı aşkın bir süre aynı yerde pidecilik işine devam etmişler. Daha sonra babam Eyüpsultan’da mefruşat işine girince pideciliğe ara vermiş. Bu dükkanda bir süre perde ve ev tekstil işiyle uğraştıktan sonra tekrar pideciliğe döndü ve 2012 yılında Kuzina Pide’yi açtı. Bende babamla birlikte on yıldır bu işi yapıyorum” diyor.

“PEYNİRLE TEREYAĞIMIZ TRABZON VE RİZE’DEN GELİYOR”

Peynir ve tereyağı gibi pide malzemelerini Rize ve Trabzon’dan getirdiklerini söyleyen Mehmet Civelek, “Et ürünlerinden sadece pastırmamız dışardan. Kavurmayı Balıkesir yöresinde kestirdiğimiz erkek büyükbaş hayvanların, but etinden yağsız olarak hazırlanıp odun ateşinde en az 4 saat pişirilip soğutulduktan sonra kavurmalı pidelerde kullanıyoruz; yani bir başka firma yok. Kavurmanın hile götürür yanı çok olduğundan kavurma imalatını kendimiz yapıyoruz. Olumsuz bir durumda tüm sorumluluk işletmemize ait. Sucukta kendi verdiğimiz etle bize özel yetkili bir firmaya dolumu bizim kontrolümüzde yaptırılıyor. Özellikle sucuklarımızda kimyasal ve koruyucu madde kullanmıyoruz. Kavurmada olduğu gibi sucukta da tüm sorumluluk işletmemize aittir. Bu şekilde çalışmamızın tek nedeni ise müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin en azından kendimizin kafasında acaba diye bir soru işareti kalmadan bize itimat eden misafirlerimize damak tadıyla yiyebilecekleri ürünleri sunmak” açıklamasını yapıyor.

“PİDELERİMİZ TÜRKİYE’DE İLK ÜÇE GİRER”

Kuzina Pide, Karadeniz pidelerinin yanı sıra Karalahana Çorbası, Karalahana Sarması, Turşu Kavurma, Güveçte Çayeli Kurufasulye, Muhlama, Hamsiköy Sütlacı gibi yöresel lezzetleri de müşterilerinin beğenisine sunuyor. “Pidelerimiz Türkiye genelinde ilk üçe, fasulyemiz ise ilk beşe girer” diyerek Karadeniz’in yöresel lezzetleri ve pideleri konusunda iddialı olduklarını dile getiren genç işletmeci, “Giresunlu, Rizeli, Trabzonlu bir çok müşterimiz var. Sadece Eyüpsultan’dan değil İstanbul’un bir çok ilçesinden insanlar pidelerimizi ve yöresel lezzetlerimizi tadmaya geliyor. Kavurmamızı, sucuğumuzu kendimiz hazırladığımız için kendimize güvenimiz tam. Peynirimiz, tereyağımız, mısır unumuz, süt ürünlerimiz hepsi Karadeniz’den geliyor. Suyumuz dahi Rize’den geliyor. Tüm malzemelerimiz yerinden ve kalitelidir. Tüm ürünlerin hazırlanışından sunumuna kadar her şeye büyük özen gösteriyoruz” şeklinde konuşuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…