Home Yaşam Eyüpsultan’ın meşhur börekçisi: Akarçeşme Börekçisi

Eyüpsultan’ın meşhur börekçisi: Akarçeşme Börekçisi

Eyüpsultan’da yaşayan, burada esnaflık yapan, adı artık Eyüpsultan’la özdeşleşen birçok mekanı sizler için ziyaret ediyor, onların öykülerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Bu isimlerden birisi de 97’den beri kıymalı, peynirli, ıspanaklı ve patatesli kol börekleri, su ve kürt böreği ile Eyüpsultanlıları ve ziyaretçilerini lezzet yolculuğuna çıkaran “Akarçeşme Börekçisi”…

Nişanca Mahallesi, Çömlekçiler Caddesi’nde 26 yıldır hizmet veren Akarçeşme Börekçisi’ni aslen Adıyamanlı olan, 30 yıldır Eyüpsultan’da yaşayan Bilal Yıldız ve amcası Hacı Yıldız işletiyor. Bu işin mutfağından gelen, daha 15 yaşında iken hamur yoğurmaya başlayan Yıldız, “Memleketten geldikten sonra amcam beni bir börekçinin yanında işe soktu. Burada 12 yıl çalıştıktan sonra amcam 97 senesinde burayı açtı. Şimdi ben burayı işletiyorum. Amcam ise Demirkapı’da bulunan ikinci şubemiz olan Yıldız Börek Salonu’nu işletiyor. Böreklerimiz imalathane de hazırlandıktan sonra burada pişiriliyor. 

21 YILDIR AYNI LEZZET, AYNI KALİTE

Eyüpsultan’da aynı adreste yıllardır hizmet verdikleri için, daha çok böreklerinin lezzetini bilen müşterilerinin kendilerine geldiklerini belirten Bilal Yıldız, “Yıllardır böreklerimizi aynı lezzet ve kalitede hazırlıyoruz. Böreklerimizde kullandığımız kıyma ve peynir kalitelidir. Kıymayı normalinden çok daha fazla kullanırız. Kıymaya daha fazla soğan koyalım, daha fazla kar ederiz gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Böreği ince açar, ağır ağır fırında pişiririz. Zaten böreklerimizin tadına bir kere bakan bir daha geliyor. O yüzden gel geçten çok, bize böreklerimizin tadını bilen müşterilerimiz gelir” açıklamasını  yapıyor. 

Son dönemde börekçiliği karlı bir iş olarak düşünen herkesin börek salonu açtığını söyleyen Bilal Yıldız, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu işi yapacaksanız bu işin mutfağından gelmelisiniz. Biz bu işe yıllarımız verdik. Herkese bildiği ve anladığı işi yapmalarını tavsiye ederim. Ben pide da yaparım börekte açarım. Bu işi bilmeyenler ise ustası ayrılınca ya kapatıyor ya satıyor. Yıllardır yanımızda bir çok kişi çalıştı. Bir çoğu ya memleketime gideceğim ya da askere gideceğim diye ayrıldı. O yüzden kimseye muhtaç kalmadan gerektiği zaman işin mutfağına da girip kendi işinizi kendiniz yapabilmelisiniz. Önceden börekçilik daha karlı bir işti ama zamanla maliyetler artınca karda düştü. O yüzden bu işi yapmak isteyenler bir kez daha düşünsünler derim”

DAHA FAZLA HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eyüpsultan’ın geleneği sünnet şöleni

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Töreni…